Time to start stocking up - Meal Planning and Grocery Trip for October 3rd - 9th

After having this weekly budget of $50 for about four months, I'm still surprised at how we can get the food that we get with that small of a budget.  One way we can do that is by buying in bulk or most grocery stores call it family
packs.  Sometimes it can eat up the budget, but if you are lucky you can buy the bulk items one week at a time.  Here's the meals that we decided on for dinners this week:
  1. Pizza Casserole (carry over)
  2. Hot Dogs (we had a large package of hot dogs)
  3. Chicken Enchiladas
  4. Hamburgers
Yes, we were bad yet again and have some carry overs.  I really would like to stop doing that, but life happens.  We had a fairly small list for Walmart and generally we we would have gone to our local Walmart, but we were already in the area to so we went to the normal Super Walmart.  Here's the list:
  • enchilada kit  $2.50
  • hot dog buns  $1.28
  • hamburger buns  $1.28
  • birthday card for Jon's dad  $4.97
I'm hoping to next year do the envelope system so that we can have household, personal, baby, or whatever non-grocery items we need to purchase that week not take away from our grocery money.  Right now our money is already designated to go elsewhere.  We ended up spending a total of $10.46 at Walmart, off to Wegmans.

The list for Wegmans was a little longer.
  • OJ  $2.49
  • gallon of whole milk  $3.49
  • 1/2 gallon of chocolate milk  $2.69
  • family pack of chicken breasts  $15.34
  • 1lb hamburger meat  $4.45
  • apples  $5.59
  • potato chips  2/$4.00
  • 1/2 gallon of apple cider  $2.49
We had one chicken breast left from the last family pack so we needed to stock the freezer back up.  As you can see in the picture, there are 10 chicken breasts so that makes the cost to be $1.53 per chicken breast.  Even though we still had some hamburger meat in the freezer, hamburgers taste so much better when the meat is fresh that's why we ended up buying a pound.  I just really needed to buy one apple for Michael's school, but I couldn't resist getting myself some.  I couldn't help myself, nothing says Fall/Autumn better than a nice glass of apple cider.  Since I always have the calculator out on my phone I knew that I should be able to afford it.  The total spent at Wegmans was $41.55.

The weekly budget this week was $51.71 because we had a carry over of $1.71 from last week.  The grand total spent was $52.01, making us over budget by $0.30.  Yeah, didn't really think about the tax when I put that apple cider in the cart.  I ended up pulling out the difference from the change that I have rolling around in my purse.

When I got home, I scanned the Walmart receipt into their savings catcher app and earned $0.25 for the gallon milk purchase through Ibotta.  How are you doing with your grocery budget?  
If you like what you just read please click to send a quick vote for me on Top Mommy Blogs- The best mommy blog directory featuring top mom bloggers