We are back at it! - Meal Plans and Grocery trip for August 1st - 7th

Friday we weren't able to do our normal morning errands because Michael was in swim camp.  So we ended up doing the grocery running on Saturday afternoon.  Here's the meal plan that we came up with for this week:

  1. hot dogs
  2. hamburgers (already had everything)
  3. chicken enchiladas (already had everything)
  4. cheese steaks (already had the steak-umms)
  5. chicken alfredo (already had the chicken and noodles)
  6. spaghetti (already had everything)
Before we left the house, I looked at the coupons that were being offered on Inbox Dollars via coupons.com.  I've kind of fallen off the coupon wagon, but I'm getting back on.  Every little bit of savings adds up!  Here's the coupons that we used for this shopping trip:
Here's the list and the prices for each item for our Walmart trip:
  • apple juice  $2.48
  • Tide  $9.87
  • loaf of whole wheat bread  $1.58
  • chicken strips  $3.98
  • all beef hot dogs  $3.98 x 2 = $7.96
  • hot dog buns  $1.28
  • hoagie buns  $2.50
  • Alfredo sauce  $1.88
  • apple sauce  $1.98 x 2 = $3.96
The amount spent at Walmart was $33.22.  We saved a total of $3.50 with the coupons and I will earn $0.10 for each coupon through Inbox Dollars.  The one thing that I don't like about coupons is that in order to save some change, you have to spend more than what you normally do.  The hot dog coupon was save $1.00 on two packs.  Normally we would just buy one, but now we don't have to for next time.  Just put that extra pack in the freezer.  

I dropped off Jon and Michael and then headed to Wegmans.  Here's the list and the prices for each item:
  • gallon of whole milk  $3.49
  • OJ  $2.49
  • potato chips  $2.50
  • pop tarts  normally $2.89, on sale for 2/$5 making it $2.50
  • salsa  $1.99
  • marinade  $0.99
  • garlic breadsticks  $2.49
The amount spent at Wegmans was $16.87.  Our budget for this week was $50.  The total spent at both stores ended up being $50.09.  Only $0.09 over!  Not bad at all.  I also earned $0.25 for the milk purchase through Ibotta.

If you like what you just read please click to send a quick vote for me on Top Mommy Blogs- The best mommy blog directory featuring top mom bloggers